Tuesday, August 4, 2009

Question???

Can anyone tell me why the generic mac and cheese was .37 cents a box and the Kraft kind was $1.09?

I know that the Kraft is superior but is it .72 cents better? It's just noodles and powder for heavens sake?

I'll be stocking up on Mac N Cheese during this rebate deal that starts in a few days.

2 comments:

Heather said...

Whoa, I've never seen Kraft that expensive! It's usually around 89 cents at full price here, but I wait and buy it when it goes on sale for 45-50 cents. I hate the generics, but I don't think there should be that much of a price discrepancy.

Mrs. Paradis said...

I add in 2 slices of american cheese and I think it tastes better than craft and it is generic *wink*!

Google